Jak powinno się czyścić dywany?

Bielamowicz   19 lipca 2018   Możliwość komentowania Jak powinno się czyścić dywany? została wyłączona

Dywany, wykonywane dość często z delikatnych i nie do końca odpornych na zabrudzenia materiałów, sprawiają sporo trudności podczas sprzątania. Ciężko usuwa się z nich zalegający pył i kurz, a występujące na nich plamy z jedzenia czy picia są nieraz tak mocne, że zwykła woda kompletnie sobie z nimi nie radzi. Na szczęście z pomocą pewnych sztuczek i trików można skutecznie pielęgnować taki dywan i utrzymywać go w stanie idealnym przez bardzo długi czas. Jak zatem powinno wyglądać efektywne pranie dywanów Kraków?

Przed przystąpieniem do czyszczenia na mokro taki dywan koniecznie należy odkurzyć. Jeśli jest on silnie zabrudzony, powinno się go wytrzepać na dworze, usuwając z niego największe kłęby sierści czy kurzu. Następnie można zacząć przejeżdżać po nim odkurzaczem. Sprzęt ten powinien mieć wysoką moc, by skutecznie wchłonąć wszystkie resztki żywności czy okruszki występujące pomiędzy gęsto ułożonymi włóknami. Dywany zwykle zaleca się odkurzać w obie strony. W ten sposób można bardzo dokładnie je oczyścić.

Pranie dywanów i wykładzin

Odkurzoną wykładzinę można spróbować wyprać. Najpierw trzeba spojrzeć, czy nie występują na niej jakieś większe plamy. Jeśli nie da się ich zetrzeć zwykłą wodą, można przygotować specjalną miksturę, która poradzi sobie nawet z największymi i najsilniejszymi zabrudzeniami. Będzie to mieszanka wody i octu w proporcji 1:2. Dobrze sprawdzi się też preparat wykonany z sody oczyszczonej, którą należy delikatnie rozrobić w wodzie. Samo pranie wykładzin Kraków powinno się odbywać maksymalnie raz na kilka miesięcy i to przy użyciu specjalnych środków do czyszczenia dywanów. Można nanieść je na zabrudzoną powierzchnię przy pomocy delikatnej szczotki i następnie zmyć pod bieżącą wodą.

Proces czyszczenia nawet pojedynczego dywanu potrafi trwać kilka godzin. By go sobie przyspieszyć i ułatwić sobie całe życie, można równie dobrze oddać taki dywan do profesjonalnej firmy czyszczącej lub pralni. Usługi tego rodzaju zakładów nie są wbrew pozorom drogie, a bywają o wiele skuteczniejsze od domowego sprzątania.