Oświata w naszym kraju

Bielamowicz   28 lipca 2016   Możliwość komentowania Oświata w naszym kraju została wyłączona

W mediach raz za razem częściej słychać rozważania znawców i polityków na kwestię potrzeby restrukturyzacji naszej edukacji. Chociaż polska młodzież porządnie wypada na tle swoich równolatków z innych krajów, jest równocześnie niezmiernie słabo przygotowywana do zaczęcia studiów wyższych i rozpoczęcia kariery zawodowej.

Innowacja

Niemal wszystkie szkoły w Rzeczypospolitej zarządzają współczesnym zapleczem IT. Wydawać by się mogło, iż nasze szkolnictwo jest więc wystarczająco współczesne. Nic jednak po informatyzacji gmachów szkolnych, jeżeli programy edukowania większości z przedmiotów wciąż zostają nadzwyczajnie starodawne. To oczywiście one powinny pozostać modernizowane i przystosowane do zapotrzebowania rynku pracy. W teraźniejszej budzie oświata bowiem nadal opiera się na zbieraniu mądrości encyklopedycznej. Rynek pracy wprawdzie wymaga nade wszystko pracowników umiejących wyszukiwać i wartościować zyskane dane. Dzisiejsze świadectwa szkolne nie odkrywają umiejętności analitycznego i treściwego mniemania, a poniekąd zdolność utrwalania zyskanej wiedzy.

krzesła szkolne

Krzesła szkolne

Razem z unowocześnianiem planu nauczania wskazana jest restrukturyzacja kształcenia nadchodzących nauczycieli. Fachowcy od wielu lat mówią, iż młodzi nauczyciele są marnie przygotowani mentalnie i przedmiotowo do przeprowadzania nauki. Większość z nich nie umie podstawowych mechanizmów systematycznych pozwalających na skuteczne powierzanie mądrości młodzieży. Poza edukowaniem treściowym, profesory pragną również pomocy w artykułach oświatowych. Właściwe krzesła szkolne nie zaledwie ulżą im w prowadzeniu lekcji, mimo to przede wszystkim skłonią ich do dalszego rozwijania osobistej wiedzy. Największą bowiem ułomnością współczesnych dydaktyków jest ugruntowywanie się tylko na danach, które zdobyli podczas studiów. Niemniej jednak glob się nieustannie rozwija. Wie o Owym młodzież, jaka każdego dnia wykorzystuje z internetu. Porządny belfer nie może wobec tego zostawać w tyle za własnymi uczniami. Nieustanne samokształcenie jest bowiem wymogiem dzisiejszej budy.

pomoce dydaktyczne dla nauczycieli