Scandi we wnętrzach

Bielamowicz   6 grudnia 2018   Możliwość komentowania Scandi we wnętrzach została wyłączona

Nowa moda

Od kilku lat w polskich domach zaobserwować można pewien wyjątkowy styl. Charakterystyczne wnętrza skąpane w bieli, szarości, kremie, przełamane niewielkim dodatkiem czerni i surowym drewnem… Do tego odrobina mocnego akcentu w postaci złotych, srebrnych lub miedzianych dodatków, duża ilość stłumionego oświetlenia i dekoracyjne poduszki styl skandynawski – bo to o nim mowa, ma w naszym kraju naprawdę spore grono wielbicieli.
Scandi we wnętrzach jest nie tylko modne, ale i bardzo praktyczne. Zastosowanie stonowanych barw sprawia, że wnętrze nabiera ponadczasowego charakteru. Moda może się zmieniać, jednak posiadając neutralne barwy ścian i mebli, możemy bawić się dodatkami wedle aktualnych upodobań. W zimę na kanapie mogą leżeć puchate poduszki, pled w świąteczne wzory, a na karniszu mogą zwisać choinkowe lampki. Wiosną wystarczy zmienić zasłony na zielone, na stole postawić wazon z tulipanami, a na kanapie ułożyć pastelowe poduszki styl skandynawski daje nam naprawdę duże pole do popisu.

poduszki styl skandynawski

Geneza stylu

Styl ten, jak sama nazwa wskazuje pochodzi ze Skandynawii. W krajach skandynawskich wspomniany styl jest wymuszony warunkami, w jakich ludzie żyją. Dni są krótkie i mroźne – to właśnie dlatego w stylu scandi prym wiodą jasne, neutralne barwy oraz duża ilość oświetlenia. W Skandynawii ludzie urządzają domy z myślą wprowadzenia do nich większej ilości ciepła i światła – w ten sposób równoważą brzydką pogodę za oknem.
Mieszkańcy Polski mają wprawdzie nieco cieplejszy klimat niż np. mieszkańcy Szwecji, jednak również u nas dni bywają krótkie, szare i posępne. Nic zatem dziwnego w fakcie, że styl skandynawski tak świetnie się przyjął w naszym kraju.
Styl skandynawski to także ukłon w stronę ekologii. We wnętrzach przeważają naturalne materiały. Wiele dekoracji robionych jest własnoręcznie ze starych przedmiotów. W stylu scandi sprawdzą się stare krzesła, drewniane ramy obrazów, ceramika, wełna, lniane poduszki styl skandynawski to prostota, elegancja i ponadczasowość, która zawsze będzie modna.