Urządzanie podwórka

Bielamowicz   7 maja 2018   Możliwość komentowania Urządzanie podwórka została wyłączona

Przy projektowaniu i urządzaniu podwórka można wyróżnić zasadniczo dwa podejścia.

grilo wędzarnia

Grilo wędzarnia czy grill ogrodowy murowany

Pierwsze polega na stopniowym dostawianiu rozmaitych elementów w zależności od bieżących zachcianek właściciela. Zaletą takiego postępowania jest pewna swoboda organizacji, jednak może ono skutkować chaosem i bałaganem, który nie będzie wyglądał estetycznie. Według podejścia drugiego pomysł na urządzenie podwórka powstaje razem z projektowaniem całej przestrzeni. Pozwala to zachować jednolity styl i sprawić, że podwórko będzie wyglądało faktycznie jako planowany zamiar, może jednak udaremnić późniejsze zmiany, które właściciel chciałby przeprowadzić. W praktyce granica pomiędzy obiema metodami urządzania podwórka zaciera się, jako że wykorzystywane są oba sposoby.
Patrząc na podwórko i otoczenie domu można jednak rozróżnić, które obiekty są możliwe do spontanicznego umieszczenia, a które wymagają przestrzeni i odpowiedniego planowania. Przykładowo nie jest problemem rozmieścić w ogrodzie paru krasnali ogrodowych, jednak sam ogród powstaje często razem z podwórkiem, zwłaszcza, gdy ktoś ma konkretny pomysł na jego kształt. Podobnie sprawa ma się z obiektami murowanymi, takimi jak wędzarnia murowana albo nawet wędzarnia ogrodowa. Oczywiście istnieją także grille bardziej mobilne, które niewątpliwie znajdą szerokie zastosowanie wiele razy w roku. Nie cechuje ich jednak elegancja, gdyż mają przede wszystkim być funkcjonalne.

Sprawa wygląda inaczej, gdy przy domu stanie grill murowany z cegły

– dzięki odpowiedniej konstrukcji nie tylko będzie on doskonale spełniał swoje główne zadanie, ale nada obejściu domu pewnego stylu. Oczywiście ani ogród, ani murowany grill nie są obowiązkowe, lecz być może przy planowaniu domu i podwórka warto usiąść i zapytać siebie samego, co powinno się znaleźć na tymże podwórku.