Usuwanie kamienia nazębnego

Bielamowicz   13 sierpnia 2019   Możliwość komentowania Usuwanie kamienia nazębnego została wyłączona

Profilaktyka

Niektórzy pacjenci nawet nie wiedzą o tym, że od czasu do czasu każdy człowiek powinien skorzystać z usuwania kamienia nazębnego. Człowiek często tego kamienia u siebie nie zauważa, więc dopiero gdy stomatolog warszawa ursynów powie mu o tym, iż pojawił się on na jego szkliwie, zaczyna myśleć o jego eliminacji. Służy do tego zabieg higienizacji, wykonywany albo przez samych dentystów, albo przez higienistki. Jak więc on przebiega i czy trzeba się go obawiać?

stomatolog warszawa ursynów

Higienizacja

Pierwszym etapem higienizacji jest skaling. Obecnie przeprowadza się go wyłącznie przy użyciu skalera ultradźwiękowego. Najeżdża się nim po kolei na wszystkie zęby, by fale ultradźwiękowe rozpuściły kamień i doprowadziły do jego odpadnięcia. Dawniej skaling wykonywany był przy pomocy ręcznych narzędzi, przez co sprawiał pacjentom ogromny ból. Dziś raczej odeszło się już od tej metody, chociaż w państwowych ośrodkach zdrowia wciąż czasem można się z nią spotkać. Dla samych pacjentów nie jest ona niczym dobrym.

Kolejnym etapem higienizacji będzie piaskowanie. Dzięki niemu usuwa się cały osad, który powstaje przez częste picie kawy lub herbaty, palenie papierosów oraz poprzez niewłaściwe pielęgnowanie i czyszczenie uzębienia. Gdy już osad zostanie usunięty, higienistka bądź stomatolog warszawa ursynów zaczyna polerować zęby. To najprzyjemniejsza część całego procesu usuwania kamienia nazębnego, która kończy się jeszcze fluoryzacją. Dzięki niej zabezpiecza się zęby i wzmacnia się ich szkliwo. To także sposób na zwalczenie nadwrażliwości.

stomatolog warszawa ursynów

Częstotliwość

Jak często należy natomiast korzystać z zabiegi higienizacji? Otóż stomatolodzy zalecają, by robić to przynajmniej raz na pół roku. Jako że jednak sam zabieg jest dosyć drogi, bo kosztuje ok. trzysta złotych, można udawać się na niego nieco rzadziej – np. raz na dwanaście miesięcy. To powinno każdemu wystarczyć.