Zamierzchli „Piraci” – czyli jak kopiowano dawniej pisma.

Bielamowicz   17 stycznia 2017   Możliwość komentowania Zamierzchli „Piraci” – czyli jak kopiowano dawniej pisma. została wyłączona

Ten post oddany będzie wynalazkowi, który zdobył w niezwykle prędkim tempie realnie cały glob. Gdyby nie ta technika odkryta więcej niż 1 000 lat temu, czytelnik nie mógłby czytać tego wpisu. Mowa, zaiste o druku.

druk UV

Dziejowe kłamstwo kto prawdziwie był pierwszy?

Myślę, że najpewniej będzie rozpocząć od definicji konsultowanego terminu. Drukiem tytułujemy kilkunastokrotne odciskanie tekstu z formy na papier, albo opcjonalnie na inne podłoże drukowe. W nowoczesnych czasach tą nazwą definiuje się też zwykle każdą kalkę drukową, czyli, inaczej mówiąc, kopię.
Początkowe odmiany tej technik zdołamy doszukać siędawniej w zamierzchłym Egipcie, a nawet Sumerze. Blisko dwóch i pół tysiąca lat przed naszą erą zaczęto korzystać powszechnie ze stempli , które pozwalały ówczesnym skrybom na wielokrotne kopiowanie tego samego tekstu. W późniejszych erach u wielu kultur znajduje się pokrewne wynalazki. Jednak pierwszą wydrukowaną w dzisiejszym pojmowaniu tego rodzaju wyrażenia publikacją była Sutra Diamentowa, jaka była zamierzchłym, indyjskim przekazem przełożonym na język mandaryński. Z kolei 55 lat po wydrukowaniu takiego dzieła zaczęto licznie wyrabiać drukowane wiersze a także kalendarze.

druk na szkle

Drukowanie w współczesnych czasach.

Jak więc zauważamy, ściemą jest, że rzekomo druk został wymyślony przez pewnego germańskiego jubilera. Mimo to wypada teraz zwrócić mu honor i uświadomić sobie, że opatentował to w pojedynkę i nie zapożyczał z rozwiązań kultury odległego wschodu.

W nowoczesnych czasach druk jest w ogóle inny od tego, który rozpoczął się rozprzestrzeniać 5 wieków temu po obszarze Europy. Powszechnie stosuje się chociażby druk UV, jaki umożliwia wygenerowanie porządnych i dużo bardziej estetycznych wpisów na standardowej kartce papieru. Oprócz tego inskrypcja jest prawie że zawsze zapisywana pierwej na pececie, a drukowany dopiero później. Ostatnio coraz bardziej słynny staje się druk na szkle.

Źródło: http://print-uv.eu/